O projekcie
Zapraszamy na stronę internetową Gorlickiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej – goik.gorlice.pl
Powiat Gorlicki rozpoczął realizację projektu „Wsparcie w kryzysie – Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Oś Priorytetowa Region Spójny Społecznie, Działanie 9.2. Poddziałanie 9.2.3.
z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom Powiatu Gorlickiego przeżywającym kryzysy dostępu do szerokiego katalogu wsparcia i pomocy.
Cel ten realizowany jest poprzez funkcjonowanie w trybie 24h/dobę Gorlickiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej zapewniającego dostęp do profesjonalnego wsparcia, w tym psychologicznego, terapeutycznego, prawnego, mediacji, psychoedukacji oraz miejsc czasowego schronienia.
W efekcie realizacja projektu przyczyniła się do powstania nowej, profesjonalnej 24-godzinnej formy wsparcia dla mieszkańców Powiatu, którzy znajdują się w sytuacji problemowej lub kryzysowej. Jednocześnie zlokalizowanie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gorlicach umożliwia mieszkańcom korzystanie z usług Ośrodka w bliskiej odległości od miejsca ich zamieszkania, a tym samym zmniejsza szansę wystąpienia kryzysu, wpływa na ograniczenie jego skutków oraz zapewnia osobom i rodzinom niezbędną pomoc i przywrócenie równowagi psychospołecznej i zapobieganie kolejnym kryzysom.
Ośrodek rozpoczął działalność merytoryczną w dniu 28 stycznia 2019r.
Wartość projektu: 5.310.545,06 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 4.513.963,30 zł
Cele projektu
Cele głównym projektu „Aktywność i integracja szansą na lepsze jutro” jest poprawa funkcjonowania wybranych grup mieszkańców powiatu gorlickiego – uczestników projektu – w życiu społecznym lub / i zawodowym.
Cel główny planuje się osiągnąć poprzez cele szczegółowe:
- wzrost wiary we własne możliwości w zakresie kompetencji społecznych lub / i zawodowych,
- zwiększenie sprawności psychofizycznej osób niepełnosprawnych poprzez rehabilitację,
- zwiększenie umiejętności wychowawczych,
- złagodzenie psychologicznych skutków przemocy domowej wśród kobiet doznających takiej przemocy,
- inspirowanie społeczności lokalnej do udziału w działaniach integracyjnych i edukacyjnych.
Cele projektu „Aktywność i Integracja szansą na lepsze jutro” są zgodne z celem Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, gdyż przyczyniają się do zwiększenia liczby osób, które skorzystają z form aktywnej integracji, a aktualnie są klientami pomocy społecznej. Ponadto, cele te wpisują się w Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Gorlickiego na lata 2009-2015.
Planowane działania
Uczestnicy projektu zostaną objęci co najmniej 3 NIEODPŁATNYMI, INDYWIDUALNIE DOSTOSOWANYMI działaniami aktywizującymi m. in.:
- Spotkania /wyjazdy integracyjne,
- Poradnictwo specjalistyczne – psychologiczne / prawne,
- Treningi kompetencji i umiejętności społecznych,
- ,
- Turnusy rehabilitacyjne,
- Grupy wsparcia, grupy psychoterapeutyczne,
- Kursy rozwijające umiejętności i zainteresowania
- dla uczestników projektu, którzy będą dojeżdżać na zajęcia środkami transportu zbiorowego przewiduje się zwrot kosztów dojazdu
- przewiduje się zapewnienie opieki nad osobą zależną np. (dzieckiem) na czas trwania zajęć,