Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje o programie, który jest odpowiedzią na ważne potrzeby osób z niepełnosprawnością. Dzięki powstaniu „Wypożyczalni technologii wspomagających” osoby z niepełnosprawnością mają możliwość wypożyczenia potrzebnych im technologii wspomagających lub urządzeń, których nie byłyby w stanie zakupić same nawet z wykorzystaniem dostępnych form wsparcia ze względu na ich wysoki koszt.

Dzięki wypożyczalni mają możliwość konsultacji z doradcą PFRON, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania, dodatkowo umożliwi to sprawdzenie, czy konkretna technologia wspomagająca zaspokoi potrzeby osoby zainteresowanej.

Jesteś osobą z niepełnosprawnością i potrzebujesz sprzętu rehabilitacyjnego lub technologii wspomagającej? Twój sprzęt uległ zniszczeniu, został ukradziony lub potrzebujesz nowego?
Pamiętaj, że możesz złożyć wniosek do Wypożyczalni technologii wspomagających. Wniosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). Zrobisz to przez www.sow.pfron.org.pl.

Aktualnie osoby z niepełnosprawnością nie mają zapewnionej dostatecznej dostępności do technologii wspomagających, zwłaszcza do wysoko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym mogłyby zwiększyć swoje szanse na niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, na równi z innymi osobami. Funkcjonujący system zaopatrywania osób z niepełnosprawnością pozwala jedynie na zaopatrzenie w rozwiązania w zakresie podstawowym, którego efektywność jest również ograniczona. Osoby z niepełnosprawnością często także nie wiedzą o wszystkich dostępnych rozwiązaniach technicznych, które mogą wesprzeć ich funkcjonowanie lub skutecznie kompensować skutki ich niepełnosprawności.

Odpowiedzią na te potrzeby jest wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki jej powstaniu osoby z niepełnosprawnością mają możliwość wypożyczenia potrzebnych im technologii wspomagających lub urządzeń, których nie byłyby w stanie zakupić same nawet z wykorzystaniem dostępnych form wsparcia ze względu na ich wysoki koszt. Dzięki wypożyczalni mają możliwość konsultacji z doradcą PFRON, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania, dodatkowo umożliwi to sprawdzenie, czy konkretna technologia wspomagająca zaspokoi potrzeby osoby zainteresowanej.

Kto może zostać beneficjentem wypożyczalni?

Każdy, kto:
🔸 ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,

🔸 w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.

Jeśli jednak Twój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie możesz korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utraciłeś (np. kradzież, zniszczenie) – możesz zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy Oddziale Małopolskim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będziesz mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej. Sprzęty, które możesz wypożyczyć np.: aparaty słuchowe, program do translacji brajla na czarnodruk,urządzenie do sterowania komputerem PCEye, oprogramowanie wspierające komunikację, zestaw tablet (oprogramowanie w op. Android) itp.

Wypożyczenie jest całkowicie bezpłatne, wpłacasz jedynie kaucję zwrotną w wysokości 2% wartości urządzenia. Sprzęt zostanie dostarczony na wskazany przez Ciebie adres na terenie całej Małopolski.

Link do filmu „Wypożyczalnia technologii wspomagających – sprawdź, jak z niej skorzystać” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Więcej o projekcie na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – www.pfron.pl

Jesteś zainteresowany wypożyczeniem sprzętu?

W celu uzyskania pomocy przy złożeniu wniosku lub otrzymania szerszych informacji skontaktuj się z nami:
Małopolski Oddział PFRON
Tel: 12 3121439, 12 3121433
Kom: 538628062, 507966495
e-mail: Barbara.Strugala@pfron.org.pl; jsliwa@pfron.org.pl
ul. Na Zjeździe 11, 30-527 Kraków
Centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy Małopolskim Oddziale PFRON:
Tel: 12 3121433, 12 3121439

Źródło: Małopolski Oddział PFRON